Hasiči
Hasičský sbor Líté
V roce 1902 vzniká v obci Líté myšlenka založení Sboru dobrovolných hasičů, který by organizovaně pomáhal při záchraně majetku svých spoluobčanů.
Ustavující schůze byla svolána dne 1902 na obecní úřad v Lítém. Prvním velitelem byl zvolen Josef Jindra, starostou Josef Reich, podvelitelem Josef Dobiáš. Dalšími zakládajícími členy byli Martin Kadlec, Václav Krejčí, Jakub Janouškovec, Martin Janouškovec, Martin Wetengl, Bedřich Kraus, Václav Titz, Václav Janouškovec a Vojtěch Fencl.
Zápisné do sboru činilo 2K, členský příspěvek 2,40K u činného člena a 1K u přispívajícího člena.U sboru je rovněž ustavena pohřební pokladna, která v případě úmrtí vyplácí finanční příspěvek pozůstalým.
Do konce roku 1902 byla za pomoci obce zakoupena ruční čtyřkolová stříkačka, 12m sacího potrubí a 50m hadic. Jsou rovněž pořízeny pracovní obleky. Tento první zásahový sloužil do roku 1912, kdy byl prodán a díky dlouholetému úvěru byla pořízena nová, výkonná stříkačka.
Koncem roku 1905 má sbor 21 členů, kteří se aktivně podílejí na veřejných představeních v okolních obcích. V roce 1907 se ustavuje u sboru kroužek divadelních ochotníků. V omto roce také sbor zasahuje u prvního požáru, kdy vyhořela kaolinová továrna.
V roce 1914 měl sbor již 46 členů. Na počátku I. Světové války musela většina členů narukovat a 9 členů se z ní nevrátilo. Po skončení války dochází k velkému rozšíření sboru, jsou pořádány cvičení a různé výlety. V roce 1924 je provedena sbírka peněz na postavení pomníku padlým v I. Světové válce.
Ve 30. létech i přes hospodářskou krizi neustává činost sboru, nadále se pořádají cvičení, divadla a je pořádán i samaritánský kurz.
Z 21. na 22. února 1932 v 9 hodin večer dochází v obci Líté k nejtragičtějšímu požáru všech dob. K tomuto požáru se sjeli dobrovolní hasiči z širokého okolí a po obrovském vypětí sil se daří požár lokalizovat až druhý den ráno. V tento den vyhořela ¼ obce Líté.
Sbor funguje i v době II. Světové války, mnoho členů sboru bylo zapojeno v domácím odboji.
Po roce 1945 dochází k velkému rozmachu hasičského hnutí, které je později přejmenováno na Svaz požární ochrany, do práce se zapojuje také družstvo mládeže a žen. U příležitosti 50. výročí založení sboru v roce 1952 je v obci Líté pořádáno okrskové cvičení.
V roce 1953 je zřízen zásahový sbor v osadě Spankov, kam je přesunuta stará ruční stříkačka.
V roce 1958 vyhrává družstvo mužů okrskové cvičení v Dolní Bělé a poté i okresní soutěž v Žihli. Toto je do dnešní doby zatím nejětší úspěch co se týká požárního sportu v obci Líté. Za tyto úspěchy byl sbor odměněn novou motorovou stříkačkou PS 16, která nahradila starý stroj PS 8.
V roce 1972 je rozhodnuto zbourat starou požární sbrojnici a místo ní postavit novou. Se stavbou je započato ještě v témže roce. Otevření proběhlo v roce 1973.
V období let 1974 – 1990 se členové sboru zaměřují na provádění preventivní ochrany, na zapojení mládeže do činnosti sboru a na výcvik družstev pro požární sport. Za účasti členů sboru je v obci vybudována víceúčelová vodní nádrž a areál prodejny a kulturního domu.
V 90. létech je činnost sboru zaměřena především na pořádání různých kulturních akcí, především masopustu a plesů. Činnost požárního družstva v těchto letech i na počátku nového tisíciletí stagnovala. Výjimkou bylo pořádání dvou okrskových cvičení v roce 2002 a 2005.
Změna nastává v roce 2006, kdy po obměně složení výboru SDH Líté dochází k založení družstva mladších žáků. Toto byl impuls i pro složení družstva mužů a v roce 2007 i družstva žen.
Družstvo mladších žáků obsadilo na okrskových cvičeních roce 2007 a 2008 1. a 3. místo.
V roce 2008 obec zakoupila pro potřeby SDH minibus Peugeot Boxer, byly rovněž pořízeny nové tréninkové překážky pro družstvo žáků a nová káď. V témže roce byla rovněž obnovena tradice hasičských bálů, které sbor pořádá ve spolupráci s místním honebním společenstvem.
Doufejme, že je to blýskání se na lepší časy a SDH Líté bude pokračovat ve své dobré činnosti, tak ve vynikajících výkonech svých předchůdců.