ÚŽAS Líté
Ochotnický spolek ÚŽAS
Historie ochotnického divadla v obci Líté sahá velice daleko. Ze zápisů v obecní kronice je možno se dočíst o prvních začátcích ochotnického divadla v Lítém.
Cituji: Skončením světové války v roce 1918 nastal velký rozvoj politických stran, s různým politickým zaměřením. A tak byla 5.prosince 1918 založena v obci Sociálně demokratická strana dělnická, která se zaměřila nejen na práci politickou, ale i práci kulturní. Příslušníci strany utvořili ochotnický divadelní odbor. Na začátek neměli vlastní divadelní jeviště a proto v okolních obcích si je vypůjčovali tak dlouho, až z vlastních výtěžků si mohli pořídit jeviště vlastní. Za dobu činnosti odboru bylo v obci uvedeno mnoho divadelních představení. Škoda, že tato činnost zanikla. Další ochotnický odbor byl založen při požárním sboru. Ten však po krátké době zanikl a nově pořízené jeviště bylo předáno v letech 1930 Svazu mládeže, který obnovil divadelní činnost, žel že jen na krátkou dobu.Z roku 1931 existuje fotografie z vystoupení „Cikánština pomsta“.
Dále obecní kronika nemluví o divadle až do začátku 70-tých let. V těchto letech se stala tradicí oslava MDŽ s vystoupením členů SPO (Svaz požární ochrany), kteří pro své spoluobčany nacvičili estrádní pásmo písniček, vtipů, scének a častušek. Zapojena byla do oslavy i nejmenší mládež s recitací básní a zpěvem. V tomto trendu pokračoval soubor i v letech 80-tých a svoji působnost rozšiřoval o vystoupení v okolních vesnicích a na různých oslavách. Počet vystoupení se pohyboval okolo 8 ročně. Z této doby přetrvávala dodneška jedna zajímavost v souboru ÚŽAS. Jelikož vystoupení byla určena pro ženy, účinkovali pouze muži a toto platilo až do nedávné doby. V současnosti již máme i 2 účinkující z řad žen a 2 ženy v kapele. Z poloviny 80-tých let je též název ÚŽAS.
V roce 1987 začala v obci výstavba kulturního domu se společenským sálem, restaurací a obchodem. Většina občanů obce se zapojila do jeho realizace v akci „Z“ a tudíž na divadlo nezbylo času. Ovšem po dokončení nadmíru povedeného kulturního stánku se soubor vrhl do ochotničení s velkou chutí. Již v novém bylo v roce 1990 předvedeno pásmo písní a scének „Od Šumavy k Tatrám“.
V roce 1993 byla uvedena „Škola základ života“ a v tomto představení již byla většina projevu hraná a doplňujícím zpěvem. Do této doby fungoval sbor pod křídly hasičů. Rokem 1994 byl ÚŽAS zaregistrován jako samostatná organizace u ministerstva vnitra a má svoje stanovy a samosprávu.
Přichází rok 1995 a s ním i nastudování naší nejpovedenější pohádky „Dalskabáty hříšná ves, aneb zapomenutý čert“. Nádherné kulisy,kostýmy, unešení diváci a slova uznání byla pro účinkující zatím nepoznanou odměnou.
V roce 1997 soubor nastudoval další kousek „Naši furianti“ a v roce 1998 část ze Švejka s názvem „Poklusem osudem dobrého vojáka Švejka“. Po vydařeném Švejkovi se v roce 1999 vracíme zpátky do pohádky a protože nejkrásnější scény, kde i dobro vítězí nad zlem se odehrávají v pekle, nacvičil soubor „Hrátky s čertem“. Všechna naše hraná vystoupení nejsou ovšem pouze mluvená, ale vždy jsou jednotlivá dějství provázána vhodnou písničkou, pro přestavbu kulis a odreagování diváka. U doposud prezentovaných představení se pohyboval počet repríz od 3 do 8-mi.
Pro rok 2001 a další jsme si připravili pásmo písniček Karla Hašlerka s názvem „Je libo hašlerky..?“. Jednalo se o Hašlerovy písně, které byly provázány spojovacím textem. Toto pásmo se setkalo s nečekaným ohlasem a počet vystoupení je již 19 a v případě potřeby toto představení dále „oprašujeme“. Ovšem pohádka je pohádka a tak v roce 2003 přichází na pódium „Hastrmanův Švagr“. Jelikož v pekle s čerty jsme již dvakrát hráli, museli jsme se přesunout do rybníka a tak na motivy Čertova švagra jsme napsali vodnickou pohádku. Pohádka velice hezká byla sehrána ovšem pouze třikrát, protože na soubor dopadly dlouhodobější nemoci členů a nebylo možno najít alternaci. A právě z důvodů nemocí, či časového zaneprázdnění členů jsme v roce 2005 přistoupili opět k pásmu písní spojených textem a proložených scénkami, kde absence některého člena je nahraditelná. Pásmo dostalo název „Pivo v české písni, aneb česká píseň v pivě“. Od listopadu 2005 jsme tento kousek sehráli téměř dvacetkrát.
Na podzim roku 2007 jsme si pro další dva roky připravili vystoupení s názvem „Ten dělá to a ten zas tohle“. Scéna se odehrává na pracovním úřadě, kde parta nezaměstnaných Líťáků přijde žádat o práci a je poslána na rekvalifikační kurz do Kolovče.
Mimo tato prezentovaná vystoupení jsme v květnu 1995 natáčeli pro TV Nova hudební vložku pro jeden z dílů seriálu „Tajný závod“. Natáčení proběhlo na letišti Ruzyně a v Šáreckém údolí, kde našimi spoluúčinkujícími byla Naďa Konvalinková a Antonín Procházka. Na tuto akci, která se mimořádně povedla i v jedné z pražských zahradních restaurací asi nikdo ze zúčastněných nezapomene. Letošního roku jsme taktéž již počtvrté vystupovali celý den na vedlejší scéně na Dni otevřených dveří v Královském pivovaru v Krušovicích. S lidmi v pivovaru jsme v srdečném vztahu a to se projevuje oboustrannou spoluprácí. V naší restauraci se koná Krušovická pivní liga a na základě výsledků se 10 družstev z celé republiky kvalifikuje na finále do Krušovic. Borci od nás za 4 roky byli vždy ve finále a nebyli horší jak čtvrtí.
Soubor ÚŽAS není však pouze o divadle, ale i o společenském životě v obci.Každoročně pořádá tancovačku s názvem „Josefovský jarní vínek“ a organizuje tradiční masopustní průvod obcí. Oslava Dne matek je již samozřejmostí a soubor buď sám vystupuje nebo zorganizuje vystoupení pro ženy. Každá přítomná žena dostává pohoštění zdarma. Spolek taktéž organizuje mototuristickou soutěž. Soutěž je určena zejména pro rodiče s dětmi, kdy spolu stráví jedno pěkné odpoledne.
Spolek sdružuje v současné době 35 členů a dle předchozího je možno vypozorovat, že spolu všichni táhnou za jeden provaz.
Za každým spolkem, nebo organizací, ale někdo stojí. V ÚŽASu patří dík všem členům za jejich příspěvek ke zdaru konaných akcí. Z těchto členů si ovšem tři berou na svá bedra zodpovědnost. Jsou to: Jiří Kadlec, který se stará o umělecký chod spolku, Kamil Koudele, který spolek vede organizačně, finančně a technicky a Jaroslava Smolová, která je hudební duší ÚŽASu.
Další informace o plánovaných akcích a činosti spolku naleznete na